LOVERS & FIGHTERS: VOJTĚCH KOVAŘÍK'S NEW SOLO SHOW @ PUBLIC GALLERY, LONDON 

Public Gallery & Juxtapoz Magazine |04. 6. 2019| REVIEW

"...The paintings continue Kovařík's trademark monumentality, bulging bodies seemingly strain against the edges of the composition and exert their physical presence within the space. Hanging on chains from the ceiling is a depiction of the Greek God Prometheus, known as the true-lover of mankind who stoically endured his torment by Zeus's eagle. Opposite is a haunting yet peaceful portrait of Romeo perched upon a balcony, recalling the famous scene in which Juliet unknowingly reveals her love to him...."all article > https://www.juxtapoz.com/news/painting/lovers-fighters-vojtech-kovarik-s-new-solo-show-at-public/


BEASTS AND BOXERS: IN CONVERSATION WITH VOJTĚCH KOVAŘÍK

Layla Leiman|31. 1. 2019| REVIEW

"...When I create the image, I have a lot more information at the beginning, structures, textures and patterns, which gradually overlap until I get to a simple composition and a uniform shape. The figure is always dominant. Then it's about the contrast and colour relationship. Many times they are in monochrome, I try to make the simplest and the most powerful impression possible. When I'm finishing a painting I often paint a frame at the end. This will terminate the entire composition to image format, it's my personal good-bye to the picture..."


all article > https://artmazemag.com/beasts-and-boxers-in-conversation-with-vojtech-kovarik/


NERVÓZNÍ TĚLA V ZÁŘI DIGITÁLNÍ ZEMĚPLOCHY 

Martin Drábek|1. 3. 2019| RECENZE

V Galerii města Třince vystavuje malíř a čerstvý laureát Ceny kritiky za mladou malbu Vojtěch Kovařík, který se se svými monumentálními a figurálními plátny postupně stává etablovaným autorem na umělecké scéně. Martin Drábek se ve své recenzi zamýšlí nad vnímáním díla v kontrastu galerijního prostoru a internetového rozhraní, což vyplývá z Kovaříkovy aktivity na Instagramu, kde se jeho práce těší značné popularitě. Co se však s malbou děje v prostředí této sociální sítě? A jakým způsobem to pak ovlivňuje samotný přístup k trojrozměrnému obrazu v galerii?


celý článek > https://artalk.cz/2019/03/01/nervozni-tela-v-zari-digitalni-zemeplochy/Copyright by Vojtěch Kovařík 2019 © All rights reserved.
Using Format