(EN) BEASTS AND BOXERS: IN CONVERSATION WITH VOJTĚCH KOVAŘÍK

Layla Leiman|31. 1. 2019| REVIEW

"...When I create the image, I have a lot more information at the beginning, structures, textures and patterns, which gradually overlap until I get to a simple composition and a uniform shape. The figure is always dominant. Then it's about the contrast and colour relationship. Many times they are in monochrome, I try to make the simplest and the most powerful impression possible. When I'm finishing a painting I often paint a frame at the end. This will terminate the entire composition to image format, it's my personal good-bye to the picture..."


all article > https://artmazemag.com/beasts-and-boxers-in-conversation-with-vojtech-kovarik/


(CZ) NERVÓZNÍ TĚLA V ZÁŘI DIGITÁLNÍ ZEMĚPLOCHY 

Martin Drábek|1. 3. 2019| RECENZE

V Galerii města Třince vystavuje malíř a čerstvý laureát Ceny kritiky za mladou malbu Vojtěch Kovařík, který se se svými monumentálními a figurálními plátny postupně stává etablovaným autorem na umělecké scéně. Martin Drábek se ve své recenzi zamýšlí nad vnímáním díla v kontrastu galerijního prostoru a internetového rozhraní, což vyplývá z Kovaříkovy aktivity na Instagramu, kde se jeho práce těší značné popularitě. Co se však s malbou děje v prostředí této sociální sítě? A jakým způsobem to pak ovlivňuje samotný přístup k trojrozměrnému obrazu v galerii?


celý článek > https://artalk.cz/2019/03/01/nervozni-tela-v-zari-digitalni-zemeplochy/Copyright by Vojtěch Kovařík 2019 © All rights reserved.
Using Format